Węgierski e-commerce rozwija się bardzo prężnie z różnych względów (według statystyk prawie 7 milionów Węgrów korzysta z Internetu, co stanowi ok. 70% społeczeństwa), a najlepszy czas ma wciąż przed sobą. Wartość rynku e-commerce na Węgrzech w 2022 roku wyniosła 2,1 mld dolarów, a według specjalistów rok 2023 obfitował w jeszcze większe liczby, co szacuje się na 2,8 mld dolarów. Niezwykle duże zmiany w sprzedaży online na Węgrzech zaszły w okresie pandemii, gdzie odnotowano wyraźny wzrost klientów w Internecie. Ten wzrostowy trend utrzymał się również po zakończeniu pandemii i nawet w okresie szalejącej inflacji. Czynnik cenowy jest dla Węgrów kluczowy, a największym zainteresowaniem cieszą się rzeczy prezentowe, odzież i obuwie, zabawki, elektronika i wyposażenie wnętrz. Według specjalistów w najbliższym czasie umocnić się ma s branża FMCG. Obejmuje ona głownie sprzedaż artykułów spożywczych i higienicznych. W związku z powyższym zakładając sklep internetowy na Węgrzech musimy jednak mieć świadomość bardzo silnej konkurencji na tym rynku, określonych nawyków Węgrów (najbardziej preferują płatność przy odbiorze) oraz także niedogodności (wysokie podatki). Od strony prawnej najważniejszy jest regulamin sklepu internetowego na Węgrzech. Jeżeli sprzedaż internetowa e-sklepu ma być kierowana stricte na rynek węgierski z węgierską domeną pod węgierskich konsumentów, to wtedy należy dostosować regulamin sklepu internetowego po węgiersku do prawa węgierskiego.
Przede wszystkim regulamin i inne dokumenty prawne muszą być przygotowane zgodnie z prawem lokalnym. Regulamin sklepu internetowego po węgiersku musi wskazywać dokładne dane Sprzedawcy tj. dane firmy, dane kontaktowe, adresy do zwrotów/reklamacji w celu wyczerpania wszelkich obowiązków informacyjnych. Regulamin musi wskazywać zakres usług świadczonych drogą elektroniczną, warunki techniczne, procedurę zawierania umowy sprzedaży, jak również kwestie stricte operacyjne formy dostawy, płatności etc. Ponadto regulamin sklepu internetowego na Węgrzech musi opisywać kompleksowo kwestie wynikające z prawa konsumenckiego tj. prawo odstąpienia, gwarancje ustawowe, odpowiedzialność, tryby reklamacyjne etc.
Każdy kraj ma swoje prawo i chcąc świadczyć w nim swoje usługi, trzeba się do niego dostosować. Oczywiście jesteśmy krajem członkowskim w UE, podobnie jak Węgry, jednakże przepisy lokalne powinny być zawsze uwzględniane przy wdrożeniu prawnym sklepu. Ważne jest, aby regulamin był zgodny zarówno z prawem UE, jak również (w tym przypadku) z prawem węgierskim. Z perspektywy polskiego sprzedawcy najbezpieczniejsze jest wdrożenie prawne według prawa obcego, a nie zwykłe tłumaczenie polskiego regulaminu na język węgierski, co może doprowadzić tylko do problemów. Profesjonalny regulamin sklepu internetowego na Węgrzech musi być przygotowany przez specjalistów, którzy dostosują go do prawa węgierskiego. Dlatego zawsze należy sprawdzać, czy w ofercie danej firmy jest tylko tłumaczenie polskiego regulaminu, czy profesjonalne wdrożenie prawne według prawa obcego.
Regulamin sklepu po węgiersku zgodny z prawem węgierskim musi uwzględniać nowe regulacje prawne wynikające z dyrektyw europejskich, w tym Omnibus, które są implementowane do krajowych porządków prawnych. Europejskie regulacje wprowadzają konieczność dostosowania informatycznego sklepu w zakresie produktów, znajdujących się w promocji i szereg zmian szczegółowych w samych regulaminach, począwszy od nowych definicji (usługi cyfrowe, treści cyfrowe, produkty z elementami cyfrowymi). Regulamin sklepu musi uwzględniać zmiany w zakresie odpowiedzialności za wady produktów oraz rozszerzenie uprawnień konsumenckich, w tym wydłużenie terminów na dochodzenie swoich praw.
Służymy pomocą przy profesjonalnych wdrożeniach prawnych na rynek HU. Nasz serwis wraz z Kancelarią przygotuje dla Ciebie zindywidualizowany regulamin sklepu internetowego na Węgrzech, który będzie zgodny z aktualnie obowiązującym prawem i dostosowany do praktyki tam występującej.