0

PORADY PRAWNE ONLINE-BREXIT STAN NA LISTOPAD 2019

Data2019-11-11

W tym roku zamieszczamy szereg wpisów w zakresie tematyki Brexitu, które przedstawiają jego  potencjalne następstwa oraz aktualną sytuację. Teraz również przedstawimy aktualną sytuację, ponieważ wiele spraw się wydarzyło.

Jako prawnik online śledzimy dynamiczną sytuację w zakresie tematyki Brexitu. Nasze bieżące porady prawne online coraz częściej dotyczą sytuacji Polaków w Wielkiej Brytanii i potencjalnych następstw dla ich biznesów, jak również dla biznesów Europejczyków.

Zatem co się wydarzyło. Zmienił się Premier rządu Wielkiej Brytanii. Pani Theresa May została zastąpiona przez nowego szefa Partii Konserwatystów Borisa Johnsona. W październiku doszło do nowego porozumienia między Wielką Brytanią a UE.  Poniżej warto przedstawić najważniejsze punkty porozumienia między UE a W.B. :  

  1. Po pierwszy pomiędzy Irlandią i Irlandią Północną nie powstanie „twarda” granica.
  2. Po drugie Irlandia Północna pozostanie w brytyjskiej procedurze celnej, a procedury dotyczące przepływu towarów będą przeprowadzane w Irlandii Północnej.
  3. Władze Wielkiej Brytanii będą decydować o cłach Irlandii Północnej, a Irlandia Północna będzie punktem wejścia towarów na wspólny rynek.
  4. Ustalono też zasady naliczania ceł: na towary przeznaczone na unijny rynek docierające cła będą nakładane według zasad unijnych, a na towary nie przeznaczone na rynek UE, cła będą nakładane według zasad Wielkiej Brytanii.

Jednak brytyjski parlament wciąż musi porozumienie ratyfikować. Zmieniona umowa wymaga zatwierdzenia przez parlamenty brytyjskie i europejskie, aby mogły zostać wprowadzone w życie.

W związku z niemożliwością ratyfikacji porozumienia przez Parlament Wielkiej Brytanii, Premier B. J poprosił UE o przedłużenie terminu na ratyfikacje.

Rada Europejska przyjęła decyzję o przedłużeniu terminu zgodnie z art. 50 ust. 3 (Traktatu o Unii Europejskiej), w kontekście zamiaru Zjednoczonego Królestwa wystąpienia z UE.

Przedłużenie potrwa do 31 stycznia 2020 r., aby dać więcej czasu na ratyfikację umowy o wystąpieniu. Wystąpienie może nastąpić wcześniej 1 grudnia 2019 r. lub 1 stycznia 2020 r., jeżeli obie strony ratyfikują umowę o wystąpieniu.

Na 12 grudnia tego roku zostały wyznaczone wybory parlamentarne, które prawdopodobnie wygra Partia Konserwatystów pod przewodnictwem obecnego premiera. Jeżeli tak się stanie Wielka Brytania prawdopodobnie ratyfikuje zawarte porozumienie i wyjdzie z UE pod koniec stycznia 2020 r.

Nam pozostaje uważnie śledzić dynamiczną sytuację w tej tematyce, która ma znaczenie dla całości UE i przede wszystkim dla mieszkających i pracujących rodaków w Wielkiej Brytanii.

WŁĄCZ BEZPIECZEŃSTWO NA CO DZIEŃ – WYBIERZ KORZYSTNY ABONAMENT
SMART ABONAMENT

ZAUFALI NAM M.IN

W Polsce i za granicą