0

Regulamin sprzedaży i zwrotów na Amazon

Sprzedaż na amazon to bardzo opłacalne i dobre rozwiązanie dla wielu przedsiębiorców na całym świecie. Amazon to amerykańskie przedsiębiorstwo i gigant e-commerce założony w 1994 w przez Jeffa Bezosa zajmujące się handlem elektronicznym i prowadzące największą na świecie platformę sprzedażową. Amazon to oczywiście lider rynku e-commerce w USA (ok. 50% sprzedaży e-commerce.), co sprawia, iż jest największą platformą e-commerce w USA, ale nie tylko w kraju ojczystym, ponieważ rynek niemiecki jest najważniejszym rynkiem zagranicznym dla Amazon (ok. 30 % niemieckiego rynku e-commerce), a w skali światowej to ponad 13 % sprzedaży detalicznej e-commerce. Dlatego sprzedaż na amazon to bardzo ciekawy i opłacalny kierunek również dla polskich przedsiębiorców pod kątem sprzedaży w Europie, w szczególności amazon.de. i nie tylko. Z perspektywy prawnej najważniejszy jest własny regulamin sprzedaży i zwrotów na amazon

Sprzedaż na Amazon a regulamin sprzedaży i zwrotów

Platforma Amazon jest wykorzystywana przez sprzedawców jako marketplace, za pośrednictwem którego wyłącznie sprzedają swoje towary lub traktują sprzedaż pomocniczo i dodatkowo w stosunku do prowadzonego sklepu internetowego. Zasady sprzedaży na amazon cechuje określona specyfika, ponieważ istnieje kilka stosunków umownych w platformie. Najpierw bowiem Sprzedawca, jak i Kupujący zawiera umowę z platformą, ale właściwa już umowa sprzedaży jest zawierana między tym Sprzedawcą a Kupującym. Dlatego tak istotne są kwestie prawne, a w szczególności regulamin sprzedaży i zwrotów na amazon.

Amazon wymogi prawne i Amazon Abmahnung (Amazon.de)

Jak wspomnieliśmy powyżej amazon.de jest niezwykle prężny i warto na nim sprzedawać. Działając w platformie amazon.de jako sprzedawca jesteś jednak narażony na otrzymanie upomnienia (Abmahnung),a w dalszej kolejności na kary finansowe. Sprzedawcy muszą przestrzegać niezliczonych wymogów prawnych dotyczących sprzedaży na odległość, składania zamówień, odstąpienia od umowy, ogólnych warunków handlowych etc, które wcale nie jest łatwo wdrożyć na platformie amazon. Stąd też liczne upomnienia (Abmahnung).

Chociaż nie ma prawnego obowiązku stosowania ogólnych warunków handlowych, ale pośrednio taki obowiązek istnieje. Wynika to z tego, iż jest wiele ustawowych wymogów informacyjnych, które należy spełnić wobec klienta. Należy uregulować m.in. kwestie zawarcia umowy, płatności i dostawy, zwrotów etc. Dlatego tak ważny jest w uproszczeniu regulamin sprzedaży i zwrotów na amazon. Najczęściej przygotowuje się takie dokumenty na amazon.de jak Impressum, AGB, Widerrufsbelehrung, Datenschutzerklärung.

Sprzedaż na Amazon (inne kraje europejskie)

Platforma Amazon działa w różnych krajach europejskich, mając dobrą pozycję. Amazon obsługuje płatności i wysyłkę z wielu krajów europejskich, a sprzedawcy mają możliwość znalezienia milionów potencjalnych kupujących z różnych krajów. Jednakże co istotne jeżeli chcesz sprzedawać w innych krajach, to musisz przestrzegać wymogów prawnych z danego kraju i dostosować teksty prawne wedle prawa kraju np. francuskiego, włoskiego czy hiszpańskiego.

Co ważne nie możesz używać swoich ogólnych warunków handlowych(regulaminu) ze sklepu internetowego w danym kraju do platformy amazon. Jest to zupełnie coś innego. Podobnie nie warto kopiować od innych dokumentów, które często są stworzone pod określonego sprzedawcę, z uwzględnieniem wielu zmiennych i specyfiki działalności.

Prawnicy serwisu eprawohub.pl pomagają w zakresie profesjonalnych wdrożeń, zarówno na platformie amazon.de, jak i w innych krajach europejskich.Szybki proces

wypełnij formularz aby otrzymać poradę od prawnika
Wypełnij formularz

Opisz problem, zadaj pytanie, załącz dokument i wyślij do nas formularz.

w ciągu 2 godzin otrzymasz wycenę
Do 2h otrzymasz wycenę

Twoje zapytanie zostanie wysłane do naszego zespołu prawnego, który przygotuje wycenę usługi do 2h w każdy dzień roboczy i sobotę.

porada prawnika nawet w 24 godziny
Gotowa porada prawna online lub dokumenty prawne

Otrzymasz gotową poradę lub dokument prawny online nawet w ciągu 24 h godzin od momentu płatności. Wszystko zostanie starannie przygotowane i przesłana do Ciebie w odpowiednim formacie (DOC lub PDF).

Wypełnij formularz

    Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez administratora danych PRAWOHUB SP. Z O.O., Os. Błękitne 31 A, 58-200 Dzierżoniów, Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej we Wrocławiu , IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000660445 REGON 366421910 NIP 8822126091, kapitał zakładowy 50.000,00 zł w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi na Państwa żądanie zgłoszone za pośrednictwem formularza . Przysługuje Państwu prawo dostępu do swoich danych, prawo ich sprostowania, prawo usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych osobowych lub sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu udzielenia odpowiedzi na Państwa żądanie. Więcej informacji zostało zawartych w Politykę Prywatności

    WŁĄCZ BEZPIECZEŃSTWO NA CO DZIEŃ – WYBIERZ KORZYSTNY ABONAMENT
    SMART ABONAMENT

    ZAUFALI NAM M.IN

    W Polsce i za granicą