0

Regulamin sprzedaży na AmazonSprzedaż na amazon to bardzo opłacalne i dobre rozwiązanie dla wielu przedsiębiorców na całym świecie, ponieważ umożliwia sprzedaż globalną i dostęp do setki milionów nowych klientów. Amazon to amerykańskie przedsiębiorstwo i gigant e-commerce założony w 1994 w przez Jeffa Bezosa zajmujące się handlem elektronicznym i prowadzące największą na świecie platformę sprzedażową, w której sklepach na całym świecie kupuje ok. 300 milionów klientów. Amazon to oczywiście lider rynku e-commerce w USA (ok. 50% sprzedaży e-commerce.), co sprawia, iż jest największą platformą e-commerce w USA, ale nie tylko w kraju ojczystym. Sam rynek niemiecki jest najważniejszym rynkiem zagranicznym dla Amazon (ok. 30 % niemieckiego rynku e-commerce), a w skali światowej to ponad 13 % sprzedaży detalicznej e-commerce. Liczby są naprawdę zachęcające dla sprzedawców, dlatego sprzedaż na amazon to bardzo ciekawy i opłacalny kierunek również dla polskich przedsiębiorców pod kątem ekspansji i sprzedaży w szczególności w Europie, ponieważ stanowi to potencjał dużego wzrostu sprzedaży, a to ważny krok dla każdej firmy. Z perspektywy prawnej najważniejszy dla sprzedawcy jest własny regulamin sprzedaży na amazon i polityka zwrotów. Co istotne sytuacja również zmieniła się lokalnie u nas w Polsce, ponieważ Amazon widząc potencjał w naszym rynku, podjął decyzję o uruchomieniu w końcu oficjalnego polskiego sklepu amazon.pl, co zmienia cały rynek e-commerce w samej Polsce. Zatem zaczynając sprzedawać w amazon.pl również będziesz potrzebował regulamin sprzedaży na amazon w Polsce oraz inne wymagane dokumenty z perspektywy sprzedawcy.

REGULAMIN SPRZEDAŻY NA AMAZON – DLACZEGO JEST WAŻNY ?

Sprzedaż na amazon to ogromne możliwości zarówno dla kupujących, jak sprzedających. Kupujący zyskują dostęp do nieograniczonej ilości towarów w dobrych cenach, a sprzedający dostęp do ok. 300 milionów potencjalnych klientów. Jednakże, aby korzystać z tych możliwości należy przestrzegać zasad ustanowionych przez Amazon. Z perspektywy sprzedawcy sam regulamin sprzedawcy na amazon jest rygorystyczny i obliguje do przestrzegania określonych zasad, pod rygorem blokady konta i uniemożliwienia sprzedaży w platformie. Dlatego niezwykle istotne jest stosowanie się do obowiązujących przepisów prawnych oraz zasad z regulaminu amazon, w tym aktualizowanie konta sprzedawcy. Nie wolno w platformie Amazon manipulować opiniami o sprzedawcy czy rankingami, pod rygorem blokady konta.

Zasady sprzedaży na amazon cechuje określona specyfika, ponieważ istnieje kilka stosunków umownych w platformie. Najpierw bowiem Sprzedawca, jak i Kupujący zawiera umowę z platformą, ale właściwa już umowa sprzedaży jest zawierana między tym Sprzedawcą a Kupującym. Zatem jako Sprzedawca jesteś zobowiązany do udostępnienia swoich warunków sprzedaży klientom. Dlatego tak istotne są kwestie prawne, a w szczególności profesjonalny regulamin sprzedaży i zwrotów na amazon. Bez względu na to, gdzie dokonujesz rejestracji w amazon, jesteś zobligowany do właściwego poinformowania klientów o swoich warunkach sprzedaży i zwrotów wedle prawa właściwego.

REGULAMIN SPRZEDAŻY NA AMAZON W POLSCE

Jak już wspomniano Amazon zdecydował o uruchomieniu polskiego sklepu amazon.pl, dzięki czemu polscy przedsiębiorcy zyskają dostęp do potencjalnych ok. 300 mln klientów na całym świecie. Wedle informacji jakie są podawane aktualnie można się zarejestrować na stronie sell.amazon.pl i utworzyć konto w serwisie Amazon Seller Central. Co istotne musicie mieć firmę, aby sprzedawać na amazon. W celu rejestracji należy podać określone wymagane dane, w tym firmowe oraz posiadać konto bankowe i aktywną kartę kredytową. Wszystkie potrzebne informacje możecie znaleźć na stronach amazona, do czego zachęcamy.

Co istotne, aby prowadzić bezpieczną prawnie sprzedaż w amazon będziecie również potrzebowali dokumentów, określających Wasze warunki sprzedaży względem klientów, podobnie jak na zagranicznych domenach amazon. Takie obowiązki pośrednio też wynikają z przepisów prawnych. Dlatego potrzebny będzie regulamin sprzedaży na amazon, polityka zwrotów, polityka prywatności. To wszystko jest potrzebne, aby wyczerpać wszelkie obowiązki informacyjne wymagane przez prawo, jak również uczynić zadość wszelkim wymogom określonym przez prawo konsumenckie.

CO POWINIEN ZAWIERAĆ REGULAMIN SPRZEDAŻY NA AMAZON ?

W zależności od rynku właściwego wymogi są inne. Generalnie powinno się spełnić obowiązki informacyjne względem klientów. Są na to przewidziane różne miejsca. W samym regulaminie należy opisać następujące kwestie : procedurę zawarcia umowy, kwestie dostawy, płatności(różne opcje), odpowiedzialność prawną, gwarancje etc. Kwestie zwrotów przenosi się najczęściej do osobnej Polityki zwrotów, w której opisana jest cała procedura wraz z formularzem odstąpienia od umowy. Wszystkie dokumenty muszą być przygotowane według prawa właściwego i muszą być zgodne z ogólnym regulaminem platformy Amazon.

AMAZON.DE – AMAZON WYMOGI PRAWNE i AMAZON ABMAHNUNG

Jak wspomnieliśmy powyżej amazon.de jest niezwykle prężnym i największym zagranicznym rynkiem dla Amazon. Z perspektywy polskich przedsiębiorców warto dokonać rejestracji stricte w amazon.de. Rynek niemiecki jest jednak bardzo rygorystyczny dla sprzedawców w zakresie wymogów prawnych, które należy spełnić. Sprzedawcy są narażeni na otrzymanie upomnienia (Abmahnung), a w dalszej kolejności na kary finansowe. Sprzedawcy muszą przestrzegać niezliczonych wymogów prawnych dotyczących sprzedaży na odległość, składania zamówień, odstąpienia od umowy, ogólnych warunków handlowych etc, które wcale nie jest łatwo wdrożyć na platformie amazon. Stąd też liczne upomnienia (Abmahnung).

Chociaż nie ma prawnego obowiązku stosowania ogólnych warunków handlowych, ale pośrednio taki obowiązek istnieje. Wynika to z tego, iż jest wiele ustawowych wymogów informacyjnych, które należy spełnić wobec klienta. Należy uregulować m.in. kwestie zawarcia umowy, płatności i dostawy, zwrotów etc. Dlatego tak ważny jest w uproszczeniu regulamin sprzedaży i zwrotów na amazon. Najczęściej przygotowuje się takie dokumenty na amazon.de jak Impressum, AGB, Widerrufsbelehrung, Datenschutzerklärung.

SPRZEDAŻ NA AMAZON (inne kraje europejskie)

Platforma Amazon działa w różnych krajach europejskich, mając dobrą pozycję. Amazon obsługuje płatności i wysyłkę z wielu krajów europejskich, a sprzedawcy mają możliwość znalezienia milionów potencjalnych kupujących z różnych krajów. Jednakże co istotne jeżeli chcesz sprzedawać w innych krajach, to musisz przestrzegać wymogów prawnych z danego kraju i dostosować teksty prawne wedle prawa kraju np. francuskiego, włoskiego czy hiszpańskiego.

Co ważne nie możesz używać swoich ogólnych warunków handlowych(regulaminu) ze sklepu internetowego w danym kraju do platformy amazon. Jest to zupełnie coś innego. Podobnie nie warto kopiować od innych dokumentów, które często są stworzone pod określonego sprzedawcę, z uwzględnieniem wielu zmiennych i specyfiki działalności.

Prawnicy serwisu eprawohub.pl pomagają w zakresie profesjonalnych wdrożeń na platformie amazon na różnych rynkach.

Szybki proces

wypełnij formularz aby otrzymać poradę od prawnika
Wypełnij formularz

Opisz problem, zadaj pytanie, załącz dokument i wyślij do nas formularz.

w ciągu 2 godzin otrzymasz wycenę
Do 2h otrzymasz wycenę

Twoje zapytanie zostanie wysłane do naszego zespołu prawnego, który przygotuje wycenę usługi do 2h w każdy dzień roboczy i sobotę.

porada prawnika nawet w 24 godziny
Gotowa porada prawna online lub dokumenty prawne

Otrzymasz gotową poradę lub dokument prawny online nawet w ciągu 24 h godzin od momentu płatności. Wszystko zostanie starannie przygotowane i przesłana do Ciebie w odpowiednim formacie (DOC lub PDF).

Wyślij do wyceny

    Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez administratora danych PRAWOHUB SP. Z O.O., Os. Błękitne 31 A, 58-200 Dzierżoniów, Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej we Wrocławiu , IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000660445 REGON 366421910 NIP 8822126091, kapitał zakładowy 50.000,00 zł w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi na Państwa żądanie zgłoszone za pośrednictwem formularza . Przysługuje Państwu prawo dostępu do swoich danych, prawo ich sprostowania, prawo usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych osobowych lub sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu udzielenia odpowiedzi na Państwa żądanie. Więcej informacji zostało zawartych w Politykę Prywatności

    WŁĄCZ BEZPIECZEŃSTWO NA CO DZIEŃ – WYBIERZ KORZYSTNY ABONAMENT
    SMART ABONAMENT

    ZAUFALI NAM M.IN

    W Polsce i za granicą