W zeszłym roku na blogu poświęcaliśmy dużą uwagę tematyce Brexitu, śledząc bacznie aktualną sytuację. 1 lutego 2020 Brexit w końcu się dokonał i zaczęła obowiązywać umowa o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE. Jakie są tego konsekwencje ?
Jako prawnik online uważnie śledziliśmy dynamiczną sytuację w zakresie tematyki Brexitu w zeszłym roku, która ma konsekwencje dla całej UE. Nasze bieżące porady prawne online coraz częściej dotyczą sytuacji Polaków w Wielkiej Brytanii. Dotyczy to zarówno Polaków, którzy tam mieszkają i prowadzą biznesy, jak również tych, którzy chcą rozszerzać biznesy na tamten rynek (np. sklep internetowy w UK).
Porady prawne online. Co się zmieniło od 1 lutego 2020 r. w relacjach UE a Wielka Brytania?
1 lutego 2020 r. zaczął się okres przejściowy, jako skutek porozumienia zawartego w październiku 2019 roku. Okres przejściowy umożliwia UE i Wielkiej Brytanii czas na wynegocjowanie przyszłych relacji. Będzie on trwał do końca roku i może zostać przedłużony. Dlatego w tym czasie utrzymana jest obecna relacja pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią na dotychczasowych warunkach.
Zatem Wielka Brytania jest członkiem jednolitego rynku i unii celnej. Jest zobowiązana do wpłacania składek do budżetu UE (ok. 15 mld €), ale jednocześnie może korzystać z programów unijnych. To, co się zmienia to fakt, iż w tym roku Wielka Brytania nie będzie miała swoich przedstawicieli w unijnych instytucjach takich jak PE,KE czy Radzie Europejskiej. Wielka Brytania musi też oczywiście przestrzegać unijnych regulacji.
W tym roku wciąż możemy podróżować do i z Wielkiej Brytanii, nie posiadając paszportu. Po tym roku, jeśli okres przejściowy nie zostanie przedłużony, pojawią się dodatkowe obowiązki czy ograniczenia. Trudno na tym etapie antycypować warunki, ale będzie to przedmiotem negocjacji pomiędzy UE a Wielką Brytanią.
Co do biznesu do końca roku nic się nie zmieni. Jednak po tym roku, jeśli okres przejściowy nie zostanie przedłużony, należy liczyć się z tym, że handel będzie utrudniony i dojdzie do jakiejś fizycznej kontroli towarów. Dla partnerów europejskich niezwykle ważne jest, aby taryfy celne nie ograniczały przesadnie wymiany handlowej w celu utrzymania jak największej swobody towaru i usług.
Okres tego roku jest niezwykle istotny na przygotowanie obu stron na nowy charakter stosunków pomiędzy UE a Wielką Brytanią.
Monitorujemy sprawy w tym względzie, aby udzielić jak najlepszych porad prawnych online naszym klientom. Dlatego będziemy informować o postępach przedmiotowych negocjacji.