0

Porady prawne online- Od 1 stycznia 2022 roku kolejne duże zmiany dla kierowców.

Data2022-01-18

Od nowego roku  kierowcy muszą się mocniej pilnować w czasie jazdy. Bo część kar zdecydowanie się zaostrzy. W życie wejdzie bowiem pierwsza podwyżka mandatów od 26 lat. To, co zapowiadano od kilku lat, stanie się wkrótce faktem. Nowelizacja da możliwość ukarania kierującego pojazdem nawet 5 tysiącami złotych mandatu oraz 15 punktami karnymi. Ponadto  sąd będzie mógł nałożyć na kierowcę aż 30 tysięcy złotych. Podwyższone zostaną również kary za przewinienia względem pieszych. Nieustąpienie pierwszeństwa będzie mogło kosztować kierowcę 1,5 tysiąca złotych.

Zwiększeniu ulega z 10 do 15 liczba punktów otrzymywanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego. Wydłużony zostanie również z roku do 2 lat okres, po którym punkty będą usuwane z ewidencji. Co więcej, nowe punkty karne będą od nowego roku ujawniane również ubezpieczycielom. Dzięki temu dane mogłyby stać się elementem kalkulacji składki obowiązkowego ubezpieczenia OC. Maksymalna stawka 15 punktów karnych będzie obowiązywała w przypadku konkretnych wykroczeń takich jak: przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h, wyprzedzanie na przejścia dla pieszych i przejazdach rowerowych lub bezpośrednio przed nimi, kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości, omijania auta, które zatrzymało się, by ustąpić pierwszeństwa pieszym

Mniejszy wymiar  13 punktów karnych będzie można otrzymać z kolei,  w przypadku  przekroczenia dopuszczalnej prędkość o więcej niż 40 a mniej niż 50 km/h. Dotychczasowy maksymalny pułap (10 pkt.) będzie obowiązywał zaś, w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości od 31 do 40 km/h.  

Jeszcze wyraźniej od punktów karnych wzrośnie wysokość mandatów przyznawanych za poszczególne wykroczenia. I tak, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych będzie groziło mandatem w wysokości 1,5 tys. zł, a w warunkach recydywy nawet 3 tys. zł. Z kolei za jazdę po spożyciu alkoholu zapłacimy 2,5 tys. zł.

Za jazdę po alkoholu zapłacą także użytkownicy rowerów oraz hulajnóg. W takim przypadku kara wyniesie 1 tys. zł.

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym dotknie również kierowców zawodowych. Prawo jazdy zostanie zatrzymane za pokwitowaniem temu prowadzącemu, który wykonywał przewóz drogowy pojazdem wyposażonym w tachograf, ale przy jego pomocy nie rejestrował czasu pracy. Taka sama kara dotyczyć będzie prowadzących, którzy:

-prowadzą pojazd z odłączonym tachografem.

-używają cudzej wykresówki,

-używają jednocześnie kilku wykresówek,

-używają cudzej karty kierowcy,

– używają co najmniej dwóch własnych kart kierowcy,

– umożliwiają lub powodują podrabianie lub przerabianie danych rejestrowanych przez tachograf,

Zwiększą się również kary za brak ważnej polisy OC. Wyższa kwota do zapłaty w przypadku tego przewinienia to pokłosie wzrostu pensji minimalnej z 2800 do 3010 zł brutto. W przyszłym roku właściciele aut osobowych za brak ważnej polisy OC dłuższy niż 14 dni zapłaci dwukrotność pensji minimalnej, czyli 6020 zł co jest wzrostem o 440 zł w stosunku do 2021 r. Jeśli przerwa w ważności polisy OC będzie wynosiła od 4 do 14 dni, opłata będzie wynosiła 3010 zł, a za maksymalnie 3 dni przerwy w ważności polisy trzeba będzie zapłacić 1204 zł.

Dnia 31 stycznia 2022 r. wejdzie w życie przepis, który umożliwi kupującemu używany pojazd pozostawienie dotychczasowego numeru rejestracyjnego, także w sytuacji, gdy pojazd był zarejestrowany w innym województwie. Z uprawnienia tego nie będzie jednak można skorzystać, jeśli zakupione auto będzie posiadało stare, czarne tablice rejestracyjne lub gdy będą one zniszczone i nieczytelne. Od maja z kolei wydziały komunikacji będą wydawały nowe dowody rejestracyjne. Choć wizualnie będą one bardzo podobne do dotychczasowych, to mają być znacznie trudniejsze do podrobienia. Starych dowodów rejestracyjnych nie trzeba będzie jednak wymieniać. W 2022 r. w życie wejdzie także przepis pozwalający czasowo wycofać samochód osobowy z ruchu – od 3 miesięcy do roku, jednak nie wcześniej niż 3 lata od poprzedniej daty wycofania. Nowe prawo będzie dotyczyło wyłącznie aut uszkodzonych.

WŁĄCZ BEZPIECZEŃSTWO NA CO DZIEŃ – WYBIERZ KORZYSTNY ABONAMENT
SMART ABONAMENT

ZAUFALI NAM M.IN

W Polsce i za granicą