0

Porady prawne online – zmiany w zawodzie farmaceuty.

Data2021-04-30

Ważne zmiany w prawie dla farmaceutów. 16 kwietnia 2021 weszły w życie przepisy ustawy o zawodzie farmaceuty. (Ustawa z 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty).

Wielu farmaceutów na to czekało. Nowa ustawa kompleksowo reguluje kwestie dotyczące: uzyskiwania prawa wykonywania zawodu farmaceuty, wykonywania zawodu farmaceuty czy ustawicznego rozwoju zawodowego farmaceutów.

Nie ulega wątpliwości , iż zmiany w prawie wzmacniają zawód farmaceuty w systemie ochrony zdrowia. Zakres świadczeń udzielanych przez farmaceutę zostanie rozszerzony. Można również skonstatować, iż dzięki zmianom w prawie ukształtuje się zupełnie nowy system opieki farmaceutycznej w Polsce. Farmaceuci będą mogli udzielić pacjentowi konsultacji, w tym przeprowadzić instruktaż obsługi sprzętu medycznego.

Ponadto farmaceuci będą mieli prawo do wykonywania prostych badań diagnostycznych. Ważnym aspektem zmian jest tzw. opieka farmaceutyczną. Farmaceuci będą zobligowani do przejścia określonych kursów kwalifikacyjnych celem świadczenia przedmiotowej opieki. To świadczenie będą mogli wykonywać tylko i wyłącznie mgr farmacji, a nie np. technicy. Kolejne rozporządzenia będą doregulowywać kwestie szczegółowe ustawy, w tym obszar opieki farmaceutycznej. Nie ulega wątpliwości, iż zawód farmaceuty zyska na znaczeniu i stanie się bardziej prestiżowy.

WŁĄCZ BEZPIECZEŃSTWO NA CO DZIEŃ – WYBIERZ KORZYSTNY ABONAMENT
SMART ABONAMENT

ZAUFALI NAM M.IN

W Polsce i za granicą