0

REGULAMIN SKLEPU INTERNETOWEGO NA ZAGRANICZNE RYNKI

Data2020-02-29

W niniejszym wpisie poruszamy tematykę wyboru prawa właściwego w przypadku regulaminu sklepu internetowego na obce rynki, europejski i pozaeuropejski.

Przedsiębiorcy, którzy zamierzają przenosić lub rozszerzać biznesy na inne rynki poza Polską, muszą mieć świadomość całej operacji od strony finansowej, logistycznej i prawnej. W przypadku sklepów internetowych musimy pamiętać o przygotowaniu projektu od strony technologicznej. Począwszy od rezerwacji domeny w danym kraju, poprzez stworzenie całej infrastruktury technicznej strony www. Od strony prawnej najważniejszy jest regulamin sklepu internetowego oraz inne dokumenty np. polityka prywatności.

Na rynku europejskim co do regulaminów i wyboru prawa właściwego przyjmowane są dwie koncepcje. Wedle pierwszej koncepcji  przy umowach konsumenckich jeżeli sprzedawca internetowy kieruje swoją sprzedaż do obcego kraju, to należy dokonać wyboru tego  prawa obcego. Uproszczając jeżeli chcesz kierować swoją sprzedaż do Niemiec, regulamin sklepu internetowego musi być według  prawa niemieckiego, w przypadku Francji-francuskiego, w przypadku Włoch-włoskiego etc.  Wedle drugiej koncepcji sprzedawcy internetowi stosują w regulaminach tzw. klauzulę wyboru prawa i poddają stosunki umowne z konsumentami pod prawo państwa swojej siedziby. Jest to dopuszczalne w świetle prawa unijnego pod warunkiem, że wybór prawa nie może pozbawiać konsumenta ochrony przyznanej mu przez bezwzględnie obowiązujące przepisy państwa jego miejsca zamieszkania. Wedle orzecznictwa TSUE takie klauzule nie mogą jednak wprowadzać konsumenta w błąd co do jego uprawnień oraz muszą być jasne i zrozumiałe dla niego. W niektórych krajach, w tym Polsce orzecznictwo sądowe kwestionowało możliwość takich klauzul, ale jest to prawnie dopuszczalne na bazie prawa i orzecznictwa unijnego, pod warunkami wspomnianymi.

Dlatego jeżeli zamierzacie oferować swoje towary na obcy rynek europejski należy powierzyć sprawy profesjonalistom. Należy przygotowywać regulaminy sklepów internetowych czy regulaminy serwisów internetowych wedle prawa obcego albo zawierać profesjonalne i starannie przygotowane klauzule wyboru prawa z ochroną dla konsumentów. W przypadku innych rynków zagranicznych jeżeli kierujesz stricte sprzedaż do USA czy kraje azjatyckie, to należy przygotowywać regulaminy wedle prawa obcego.

Dlatego zawsze się upewnij czy ktoś oferuje Ci tylko tłumaczenie regulaminu czy profesjonalne wdrożenie prawne według prawa obcego danego kraju.

WŁĄCZ BEZPIECZEŃSTWO NA CO DZIEŃ – WYBIERZ KORZYSTNY ABONAMENT
SMART ABONAMENT

ZAUFALI NAM M.IN

W Polsce i za granicą