0

Sklep internetowy a regulamin

Data2020-05-19

Rosnąca popularność e-commerce

W dzisiejszych czasach handel w sieci jest czymś powszechnym, a co więcej, coraz bardziej się rozwija. Większość przedsiębiorstw rozszerza swoją działalność otwierając strony internetowe, gdzie mogą sprzedawać wysyłkowo oferowane towary. Daje to duże możliwości rozwijania biznesu, na przykład w postaci dotarcia do większej ilości potencjalnych klientów. Możliwe jest również kreatywne przedstawienie swojej oferty, poprzez przykuwające uwagę fotografie czy ciekawe opisy, dzięki czemu marka stanie się bardziej rozpoznawalna.

Czy regulamin w sklepie internetowym jest potrzebny?

Należy pamiętać, że e-commerce (handel internetowy) rządzi się swoimi prawami, których należy przestrzegać tak samo, jak praw dotyczących tradycyjnego handlu i konsumentów. Warto je poznać przed podjęciem decyzji o działaniu w obrębie e-commerce, by chronić swoje interesy. Każdy sklep internetowy, według ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz o prawach konsumenta, ma obowiązek informacyjny. To znaczy, że musi przekazać klientom informacje dotyczące danych firmy czy zasad przetwarzania danych osobowych, więc stworzenie regulaminu jest niezbędne. Nieprawidłowe skonstruowanie tego zbioru regulacji może natomiast skutkować dotkliwymi karami finansowymi.

Struktura regulaminu sklepu internetowego

Podstawowym założeniem każdego regulaminu jest to, że musi on ułatwiać porozumienie oraz przeprowadzanie transakcji między sprzedawcą, a klientem. Powinien zawierać zasady współpracy oraz być zgodny z obowiązującym w danym kraju prawem. Jeśli chcesz działać na rynku zagranicznym pamiętaj o tym, by zbiór regulacji spełniał prawne wymogi odpowiadające danemu krajowi.

Co powinno znaleźć się w każdym regulaminie w sklepie internetowym działającym na polskim rynku:

• Informacje: dane sprzedawcy (firmy, właściciela sklepu), dane kontaktowe
• Rodzaj oferowanych usług świadczonych drogą elektroniczną
• Zasady zawarcia umowy sprzedaży oraz jej warunki
• Zasady dokonywania zwrotów i reklamacji – prawo do odstąpienia od umowy
• Wszelkie procedury dotyczące płatności
• Klauzula RODO i zasady dotyczące zarządzaniem danymi osobowymi

WŁĄCZ BEZPIECZEŃSTWO NA CO DZIEŃ – WYBIERZ KORZYSTNY ABONAMENT
SMART ABONAMENT

ZAUFALI NAM M.IN

W Polsce i za granicą